Par zīdīšanu. Krūšu galu aizsargi – glābiņš vai posts?
Nereti saņemu zvanus no jaunajām māmiņām par zīdīšanas problēmām. Bieži vien stāsti ir ļoti līdzīgi – “Esam mājās jau nedēļu, viss it kā ir labi, bet mazliet problēmas ar zīdīšanu. Slimnīcā mazais ne pa kam neņēma krūtsgalu (vai krūtsgali sāka palikt jūtīgi) un slimnīcas personāls, (protams, labu gribot un vēlot :) ), ieteica krūšu galu uzmavas! Bet tagad jūtu, ka paliek arvien grūtāk un vai būtu iespējams mēģināt zīdīt bez tiem?!” Protams, ka mēģinām un, par laimi, itin bieži tas arī izdodas, bet tas ceļš nav viegls – tas prasa gan pacietību, gan spēku, gan ticību, ka izdosies, jo ir taču tik patīkami vienkārši piekļaut mazulīti sev klāt un zīdīt, nevis likt plastmasas uzgali, to ieriktēt, noturēt un sekot līdzi vai tas mazuli nesmacē vai neslīd nost! Prieks par mammām, kuras meklē atbalstu, bet cik ir mammu, kas nepiezvana un, iespējams, jau pēc nedēļas vai divām ir spiestas sākt piebarot mazuli ar maisījumu?!
Jā, dažreiz šie uzgaļi var būt patiesi noderīgi un lietderīgi, bet šie gadījumi ir patiesi reti! Tas ir gadījumos, kad krūtsgala forma ir pavisam plakana (nereti, gan sievietēm ar ne tik izteiktiem krūtsgaliem tiek uzstādīta diagnoze – plakans, nez vai sanāks zīdīt…) vai arī gadījumos, kad krūtsgals ir ievilkts (kā bedrīte uz iekšu), kā arī gadījumos, kad bērniņš piedzimis priekšlaikus! Bet arī šie gadījumi ir tiešām jāapsver pirms tiek uzlikts uzgalis! Ja krūšu gali ir savainoti, tad vispirms ir kārtīgi jāpiestrādā pie pareiza satvēriena un tad domāt, vai uzgalis būs palīdzošs kamēr krūtsgali apdzīst.
Kāpēc uzgaļa lietošana var būt neefektīva un var veicināt ātrāku zīdīšanas beigšanos?
*kad mazulis pareizi zīž krūti, tas PLAŠI atver mutīti, aptver areolu (brūno ādu ap krūtsgalu), krūtsgals ir dziļi mutē, bērna žoklītis (smaganas) spiež uz piena krātuvītēm un pieniņš šļācas mutē. Tas ir tā saucamais platais satvēriens. Kad bērnam jāmācas zīst uzgalis, satvēriens ir….ŠAURS – līdz ar to pareiza zīšanas tehnika tiek pilnībā nojaukta;
*mazulis
ar uzgali nereti nespēj izzīst pietiekami daudz pieniņa, jo zīšanas tehnika nav
efektīva – līdz ar to māmiņas bieži piedāvā arī otru krūti un tad jau sākas
jaunas likstas – pastāv iespēja, ka bērns no abām krūtīm saņem tikai sākotnējo
pienu un ne no vienas netiek līdz dziļajam, treknajam pieniņam, kas savukārt
tālāk rezultējas kā salātzaļa, putaina vai gļotaina vēderizeja, vēdersāpes un
iekaisis dupsis (šeit par to vairāk, kamdēļ svarīgi izēst vienu krūti: http://lv.kkm.lv/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=619 )
*ar uzgali zīšanas tehnika nav efektīva, līdz ar to mazulis nepietiekami nodod krūtīm signālu ražot pienu – krūts ražo pienu pēc principa: lielāks pieprasījums=lielāks piedāvājums; mazāks pieprasījums=mazāks piedāvājums. Pieprasījumu veido 2 faktori – krūtsgals tiek stimulēts, piena krātuvītes tiek efektīvi iztukšotas! Ja zīšana nav efektīva un pieprasījums nav gana, rezultātā ar laiku samazinās piena daudzums, bērna svars palielinās nepietiekami, jāsāk piebarot…
*ar uzgali pastāv vēl šādi riski:
-no malas izskatās, ka bērns zīž un saņem pienu un var gadīties, ka mamma nepiefiksē, ka bērns ir sācis krietni mazāk čurāt vai vēderizejas vispār nav – jā, ir bijuši pat vairāki šādi gadījumi, kad nekavējoties ēdinām bērniņu ar maisījumu, lai tas atgūtu spēkus;
-sakarā ar neefektīvu zīšanas tehniku pieaug sastrēgumu un mastīta risks, jo krūts netiek iztukšota.
*ja mazuli jau agrīni pieradina pie uzgaļa, pie šaurā satvēriena, pastāv iespēja, ka mazuli būs ļoti grūti no tā atradināt – viņš ātri mācas šauro satvērienu un vieglāku veidu kā tikt pie pieniņa, līdz ar to sākot atradināt no uzgaļa tiek pausts skaļš protests, nevēlēšanās zīst un mammu nervi ne vienmēr to var izturēt…. Jo mazulis ir mazāks, jo lielākas cerības, ka pat pāris dienu (dažreiz pat pāris zīdīšanas reižu) laikā, viņš jau būs piemirsis, ka bija citāds veids, kā viņš zīda! Pacietību un neatlaidību!
Ko darīt?
*apbruņojies ar gribasspēku un pacietību!
*ideālā variantā – pieaicini palīgā konsultantu (http://www.zidit.lv/specialisti/)
*mācies kas ir pareizs satvēriens, kā tas izskatās un trenējies ielikt bērna mutītē pēc iespējas dziļāk savu krūtsgalu un areolu
*mācies pareizas zīdīšanas pozas – bez saspringuma – pēc principa: liec bērnu pie krūts, nevis krūti pie bērna!
*ja krūts ir pārāk pilna, MAZLIET to vari atslaukt, lai krūtsgals paliek mīkstāks un, tad to vieglāk būs dabūt bērna mutītē!
*zīdīšanas laikā (ja ēdini BEZ uzgaļa) neturi pirkstus uz savas krūts ar domu, lai bērnam ir ko elpot – viņam vajag tikai mazu nāss šķirbiņu, lai varētu paelpot un ar to ir gana, jo nereti šādi turot pirkstu uz krūts, tiek bloķēts piena vads un drīzi jau parādās sastrēgums virs tās vietas, kur pirksts turēts!
*saglabā mieru un ticību saviem spēkiem!
Ja tomēr nākas lietot uzgaļus, rūpīgi seko līdzi bērna čuru un vēderizejas biežumam, kā arī tam vai vēderizeja ir dzeltena un ar graudiņiem, kas liecina, ka mazulis saņem gana trekno pienu! Vēro vai ilgtermiņā (piemēram, pēc 2-3 nedēļām) bērna čuras, vēderizejas biežums nesamazinās! Ja pamani kaut ko, kas Tevi satrauc, uzmeklē savu zīdīšanas speciālistu!
Ņem vērā! :) Nē, uzgaļi nav slikti vai kategoriski aizliedzami! Nē, ne tā raksts domāts! Tas domāts,
lai informētu un mazliet iedvestu piesardzību sākot lietot uzgaļus, kā
arī lai apzinātu riskus! Ja ir vajadzība un nav cita veida, kā piedabūt
mazo kunkulīti pie krūts un ja uzgalis palīdz - DARI TO, IZMANTO TO! Jā,
tieši uzgaļi ir tie, kas daudzām mammām ir glābuši zīdīšanu un par to
man ir bezgala liels prieks! Man prieks, ka jums izdevās! Katra Mamma,
kas cīnās par savu pieniņu ar jebkādiem līdzekļiem - tas ir
fantastiski!!! Uz ko tik Mammas nav gatavas, lai noturētu, atjaunotu vai
turpinātu laktāciju! Tas ir brīnumaini!
Neuztvert postu, kā aizliegumu izmantot uzgaļus, bet gan kā informāciju, ar kuru varētu būt jārēķinās!
Mīlestībā, Jana
Pētījumi par šo tēmu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3014757/ un http://www.lalecheleague.org/llleaderweb/lv/lvjunjul00p39.html